Захист від блискавки
При попаданні в будівлю розряду блискавки найчастіше виникають пожежі. Горять і будівлі з металопрофілю і нафтобази з металу. Тому захист від блискавки є одним із найважливіших завдань, які має вирішити забудовник або власник об'єкта.
Система захисту
будинку від блискавки поділяється на дві складові – зовнішня та внутрішня. Перша передбачає прийняття, відведення та розсіювання енергії в безпечне місце (ґрунт), а друга захищає від підвищеної напруги, яка виникає при занесенні або наведенні потенціалу в провідниках при ударі блискавки, як наслідок, можливе загоряння та вихід з ладу електричної мережі та електроприладів.
Зовнішній захист від прямих ударів блискавки
Незважаючи на простоту конструкції, для встановлення таких систем краще звернутися до професіоналів. При їх проектуванні та розрахунках слід враховувати багато факторів, таких як призначення об'єкта, склад ґрунту, покрівельний матеріал, форма даху та багато іншого. Компанія «Альфа та Омега» вже багато років займається встановленням пристроїв для захисту від блискавки. Звернувшись до нас, Ви можете бути впевнені, що заходи щодо безпеки будівлі від цього природного явища виконуються відповідно до існуючих вимог нормативних документів на найвищому рівні.
Зовнішня система складається з трьох компонентів:
• блискавкоприймач;
• струмовідводи;
• заземлювач.
Блискавкоприймачі
Блискавкоприймач - це конструкція з металу з високою електропровідністю, що розташовується на даху або виступаючих частинах будівлі. Як матеріал виготовлення можуть використовуватися мідь або сталь.
Найбільш простий тип блискавкоприймача - це прямий стрижень, який кріпиться на покрівлі або конструкції будівлі. Іноді такі стрижні встановлюють не безпосередньо на будівлю, а поруч із нею. При цьому стрижневий блискавкоприймач повинен бути такою висоти, яка б забезпечувала захист об'єкта.
Також існує варіант в якості приймача троса, натягнутого між опорами. При встановленні цього пристрою для захисту від прямих ударів блискавки необхідно передбачити, щоб трос не торкався поверхні даху.
Найбільш простим способом, але також більш витратним, є блискавкоприймальна сітка. Як «нитки» для сітки використовується металевий дріт діаметром не менше 8 мм. Мережа з квадратними осередками (від 10х10м) повинна покривати всю площу даху і при цьому не торкатися поверхні.
Струмовідводи
Це звичайні електричні провідники, призначені для передачі отриманого приймачем розряду на заземлювач. У якості струмовідведення зазвичай використовується сталевий оцинкований або мідний дріт. До блискавкоприймачів повинні бути підключені, як мінімум, два струмовідводи. Необхідна кількість струмовідводів розраховується згідно з ДСТУ EN 62305-1:12. Дріт кріпиться за допомогою болтового з'єднання чи зварювання. Якщо стіни будівлі зроблені з негорючого матеріалу або обшиті ним, провідник розміщується вздовж них. При цьому слід прокладати струмовідвід якнайдалі від дверей або вікон.
Заземлювач
Заземлення для захисту будинку від блискавки складається з утоплених у землю вертикальних металевих електродів, з'єднаних між собою смужкою та утворюючих єдиний контур. Зазвичай електроди розташовуються на відстані близько 3-5 метрів один від одного, але цей параметр може змінюватись в залежності від різних факторів. Рекомендована глибина монтажу смуги 50-70 см. Опір стіканню заземлювального пристрою зовнішнього блискавкозахисту має бути якомога нижчим – не більше 10 Ом.
Іноді в Україні встановлюють так званий «активний» блискавкозахист, який знайшов застосування переважно у слаборозвинених країнах. Така система немає справжніх наукових доказів своєї ефективності. Її застосування не відповідає стандартам діючим у нашій країні. На цю тему була докладна стаття, ви можете знайти її за посиланням, тому не будемо на цьому зупинятись.
Внутрішній захист
Внаслідок удару блискавки в електричній мережі виникає підвищена напруга, яка може бути занесена по дротах, металоконструкціях або інших інженерних мережах або наведена в них електромагнітним полем блискавки, що може призвести до виходу з експлуатації електротехніки та електричних мереж.
Щоб цього уникнути, найчастіше встановлюються пристрої захисту від імпульсних перенапруг (ПЗІП). Принцип їх дії полягає у вирівнюванні потенціалів між провідниками та відведенні імпульсу високої напруги в землю. ПЗІП встановлюється в електричних щитах. Кількість ПЗІПів, місця їх встановлення, клас визначається на підставі проекту. Неправильно вибраний або виконаний внутрішній блискавкозахист (не той клас або встановлення не там, де необхідно, неграмотний монтаж, не якісний заземлювальний пристрій) можуть призвести до виходу з ладу обладнання та пожежі.
Захист будинку від блискавки від «Альфа та Омега»
Багато хто, воліючи заощадити на установці блискавковідводу, купують комплектуючі і намагаються монтувати систему самотужки. Але такий підхід не зможе забезпечити повну безпеку, оскільки необхідний грамотно складений проект, у якому будуть враховані всі важливі чинники кожного окремо об'єкта індивідуально – стандартних рішень іноді буває недостатньо. У штаті нашої компанії лише кваліфіковані фахівці з профільною освітою та всією необхідною для виконання подібних робіт документацією. Після оформлення заявки на об'єкт виїде інженер для його обстеження та збору проектної інформації. Після того, як проект системи комплексного захисту від прямого удару блискавки буде готовий – наші співробітники розпочнуть монтаж у будь-який зручний для замовника час.
Наші переваги:
• найдоступніші ціни на матеріали та роботу;
• гарантована ефективність блискавкозахисту;
• установка виконується «Під ключ»;
• проектування та монтаж будуть закінчені у найкоротші терміни.
Звертайтеся до нас, і ми допоможемо захистити будь-які об'єкти від ударів блискавки. У разі виникнення запитань, звертайтесь до менеджерів через зворотний зв'язок
Читати більше
Закрити