Блискавкозахист церкви
- 04.11.2020
Щороку ми чуємо про те, що блискавка вдарила в церкву і при цьому виникають пожежі. На жаль деякі храми, особливо дерев'яні, часто згорають до тла. За останні 5 років в Україні від блискавки постраждали більше 10 церквів.
Тільки в 2014 році дві церкви:
- в с. Терешки в Красилівському районі Хмельницької області внаслідок попадання блискавки загорівся купол церкви Різдва Богородиці (побудована 1907 г.)
- в с. Антипівка Золотоніського району Черкаської області блискавка спалила церкву Святої Великомучениці Параскеви (пам'ятник архітектури 1890 р).
Коли пожежу вдається погасити, виявляється, що на храмі не було системи блискавкозахисту, або вона зруйнувалася з часом.
І в цій ситуації згадується приказка: «Поки грім не вдарить - мужик не перехреститься».
Мало хто замислюється про перевірку системи блискавкозахисту на побудованих раніше церквах, особливо якщо вони побудовані давно.
А при будівництві нового храму про неї часто забувають.
Проте про спалахи церков, викликаних попаданням блискавки відомо здавна - як писав історик В. Н. Татищев в "Історії Російської з найдавніших часів": "- в 1368 в Городці Нижегородської області блискавка спалила соборну церкву святого архангела Михаїла".
Захищати церкви від блискавки також почали давно - вперше в червні 1754 р сільський священик з Моравії Прокоп Дівіш встановив над хрестом свого храму блискавкоприймач. У Росії перший блискавкозахист поставили над Петропавлівським собором в Петербурзі в 1756 р До цього блискавка двічі била в шпиль собору і були пожежі. (Докладніше в статті «Чи потрібна блискавкозахист церкви»).
Як показала практика, ті церкви на яких була правильно встановлена система блискавкозахисту в подальшому не страждали від ударів блискавки. Наприклад, у Києво-Печерській Лаврі після кількох пожеж, викликаних блискавкою в 2007 і 2008 роках на багатьох будівлях встановлена система зовнішнього блискавкозахисту.
Останнім часом помітна зміна підходу до питання блискавкозахисту.
Якщо раніше до захисту храму ставилися як до звичайного спорудження, які можуть застосовуватися до III, а то і IV категорії захисту, та й то за залишковим принципом. При цьому застосовувалися матеріали з чорної сталі, а монтаж виконувався за принципом - косо-криво, аби живо. Не дивно, що через кілька років блискавкозахист приходив в непридатність, його елементи висіли обіованими на куполах і стінах.
Зараз же до захисту церкви підходять більш серйозно, як до культового спорудження, в духовному і історичному значенні.
При цьому важливе значення відводиться правильності виконання, високої надійності і довговічності системи блискавкозахисту, а також збереження архітектурного стилю.
Правильність виконання робіт підтверджується проектом.
А довговічність і надійність грозозахисту забезпечується застосуванням мідних матеріалів, які мають термін служби в рази більший ніж сталеві матеріали, що застосовувалися раніше в цілях економії.
Компанія «Альфа і Омега» має позитивний досвід роботи з блискавкозахистом церков (галерея виконаних об'єктів).
Ми виконуємо роботи від початку і до кінця: обстеження, проектні роботи (при необхідності з отриманням позитивних експертних висновків), поставку матеріалів, монтажні роботи, проведення вимірювань;
По закінченню робіт буде надана:
Виконавча документація з фотозвітом, актом виконаних робіт, протоколом і схемою розташування елементів системи блискавкозахисту та заземлення.
Гарантія на виконані роботи 5 років з моменту введення в експлуатацію.
Сервісне обслуговування на вигідних умовах.
На Бога надійся, а сам не зівай!